Ίκαροι : Επιστροφή στις νίκες

Εγωισμός, πείσμα, μελέτη και θέληση για νίκη… ήταν τα στοιχεία των Ικάρων , που τα αξιοποίησαν ιδανικά και κατάφεραν να αλώσουν την αήττητη έδρα του Ανατόλια, συνεχίζοντας το όνειρο προς την Α2! Η Σερραϊκή ομάδα, αντέδρασε σωστά μετά την εντός έδρας ήττα από το Αγρίνιο και παίζοντας μπάσκετ για σεμινάριο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κόντρα στο «Κολέγιο» πήρε μια νίκη «χρυσάφι»!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η ομάδα των Ικάρων ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και απόλυτη συγκέντρωση στην επίθεση. Αυτό έφερε επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις και ευστοχία, μέσα από το ζωγραφιστό με τον Γιάννη Κακιούζη αλλά και έξω από την γραμμή των 6,75. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στον πρώην… «κυανοκίτρινο» Φίλιππο Συμεωνίδη αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται και με 8 πόντους 3’ λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου όταν το σκορ με τρίποντο του Γκάτζια έγινε 15-7. Οι παίκτες του Ανατόλια είχαν απάντηση και με την βοήθεια… από τους διαιτητές που έδωσαν υπερβολική τεχνική ποινή στον πάγκο των Ικάρων κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 αλλά ο Κακιούζης με «γκολ-φάουλ» έφτιαξε πάλι διαφορά 3 πόντων 20-17. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (20-19) με buzzer beater καλάθι στην εκπνοή αφού πήραν 3 επιθετικά ριμπάουντ σε μια επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μπήκαν και πάλι ζεστά και διαμόρφωσαν μια υπέρ τους διαφορά, 4 πόντων. Το rotation με Δαλαγκόζη και Τράκα στα guard δούλεψε καλά για τους «κυανοκίτρινους», ενώ οι φιλοξενούμενοι, θύμιζαν… Golden State Warriors, σουτάροντας μόνο τρίποντα αλλά με σωστά παιγμένες επιθέσεις, αφού η άμυνα των Ικάρων δεν ανταποκρινόταν γρήγορα στις αλλαγές. Αυτή η κατάσταση έφερε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι από την ισοπαλία στο +2 υπέρ των Ικάρων, ενώ οι Γρίψιος και Κακιούζης έδωσαν και αέρα 5 πόντων όταν το σκορ έγινε 31-36 για τους Σερραίους. Πάλι όμως οι παίκτες του Γκαϊτατζή βρήκαν λύση και αντέδρασαν, εκμεταλλευόμενοι τις άστοχες επιθέσεις από τα 6,75 των Ικάρων, ενώ έβαλαν όλες τις βολές που πήραν από την φθορά των φάουλ. Για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά 38-37 αλλά ο Γρίψιος με τρεις βολές έφερε και πάλι τους Ικάρους μπροστά 40-38 , με τα επιθετικά ριμπάουντ να κοστίζουν στην Σερραϊκή ομάδα που πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στην πλάτη… 42-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες βρεθήκαν σε απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα, με τους Ικάρους να ισοφαρίζουν 42-42, τους γηπεδούχους με τρίποντο να περνούν μπροστά 45-42 αλλά τον Γεωργιανό να απαντά και να ισοφαρίζει. Από εκεί και ύστερα οι Ίκαροι έπαιξαν γερά στην άμυνα και με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς διαμόρφωσαν ένα γρήγορο 7-0 (45-52) αναγκάζοντας τον Γκαϊτατζή να πάρει time out, χωρίς όμως να αλλάξει την κατάσταση για την ομάδα του. Οι Ίκαροι συνέχισαν τις παγίδες στο low post, θωρακίζοντας την άμυνα τους με Κακιούζη, Γρίψιο και Γκούτζια που επέστρεψε δυναμικά,  αφήνοντας συνειδητά κάποια σουτ από την περιφέρεια, που δεν κόστισαν. Αντίθετα στο ανοιχτό γήπεδο σκόραραν ανοίγοντας κι άλλο την διαφορά που έφτασε στο +11 με διείσδυση του Γκάτζια για 62-51, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ικάρους να προηγούνται στο σκορ 10 πόντους 62-52.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν σκορ και κατάφεραν με υπομονή να ροκανίσουν την διαφορά μέχρι και τους δυο πόντους 64-62 αγχώνοντας τους Σερραίους του Στέργιου Ποργιόπουλου. Το «κρύο αίμα» όμως του Γκάτζια με τρίποντη βόμβα στο πεντάλεπτο πριν το φινάλε και σουτ του Κακιούζη κάτω από το καλάθι, ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +7 (69-62). Οι «κυανοκίτρινοι» βιάζονταν να τελειώσουν το ματς και έπαιζαν με το ρολόι, με αποτέλεσμα τις κακές επιθετικές επιλογές, βάζοντας και πάλι το Ανατόλια στο παιχνίδι φτάνοντας την διαφορά στο -3 (71-68). Μετά από συνεχόμενες λανθασμένες επιθέσεις για περίπου δυο λεπτά και από τους δυο αντιπάλους, ο Παντελής Γεωργιανός έμεινε μόνος του, αφού γύρισε σωστά η μπάλα και σκόραρε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων για να φτάσει την διαφορά στο 74-68 1’:50’’ πριν το φινάλε! Το Ανατόλια με βολές μείωσε σε 74-69, 40΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ο Γιάννης Κακιούζης τελείωσε το ματς με γρήγορο κάρφωμα και το σκορ στο 76-69! Η τελευταία επίθεση από τους γηπεδούχους ήταν άστοχη σε σουτ τριών πόντων ενώ ο Γκάτζιας ιπποτικά δεν εκδήλωσε επίθεση στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα που έμειναν, αφού οι Ίκαροι ήταν πλέον νικητές.