‘Ηττα για Πανσερραικό

Με ήττα ξεκίνησε ο Πανσερραικός τους αγώνες του  τη Football League.

Ο Πανσερραϊκός θα μπει δυναμικά στο παιχνίδι και θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 7΄από στημένη φάση , ο Ραμίρες θα εκτελέσει φάουλ ο Σιάκκας θα πιάσει την κεφαλιά όμως η μπάλα θα περάσει μόλις άουτ. Νέα ευκαιρία για τα «λιοντάρια» τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπεριάν θα πιάσει δυνατό σουτ που θα καταλήξει άουτ. Ο Αγροτικός θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία στο 25΄με μία κεφαλιά του Καθάριου. Η ομάδα μας θα χάσει νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα με τον Φουρτάδο. Στο 31΄ο τα «λιοντάρια» θα ανοίξουν το σκορ με την κεφαλιά του Βοσκόπουλου τέρμα το οποίο θα ακυρώσει ο διαιτητής υποδεικνύοντας πως έχει προηγηθεί χέρι του Φουρτάδο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σιάκκας θα δείξει την κλάση του και θα κόψει τον Βελλίνη. Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του παιχνιδιού θα κερδίσουν πέναλτι στο 36΄ όταν ο Καθάριος θα ανατραπεί από τον Βοσκόπουλο με τον κ. Μπουρμασόπουλο να δείχνει την λευκή βούλα, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των ανθρώπων της ομάδας. Από τα 11΄βήματα ο Γέσιτς θα νικήσει τον Ανδρούτσο και θα ανοίξει το σκορ. Ο Πανσερραϊκός θα προσπαθήσει ν’ απαντήσει στο 45΄ με εκτέλεση φάουλ του Μπαλού με τον Γιακουμή να μπλοκάρει.

Η επανάληψη θα ξεκινήσει με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα μας καθώς μόλις στο 48΄ο Βελλίνης θα τρυπώσει στην άμυνα του Πανσερραϊκού γράφοντας το 2-0 γεγονός που δεν πτόησε τους παίκτες αλλά και τους χιλιάδες οπαδούς που συνέχιζαν να πιέζουν για την ανατροπή. Το 1-2 θα έρθει στο 64΄χάρις σε γκολ του Φουρτάδο. Η φάση θα αρχίσει με ένα σουτ του Μπαλού που θα αποκρούσει σε πρώτο χρόνο ο Γιακουμής η μπάλα θα καταλήξει στα πόδια του Ατματσίδη που με την σειρά του θα βρει τον Φουρτάδο ο οποίος θα σημειώσει και το πρώτο τέρμα του Πανσερραϊκού για την φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο Αγγελούδης παραλίγο να γίνει ο «ήρωας» του αγώνα στις καθυστερήσεις όταν από πλεονεκτική θέση θα εξαπολύσει ένα σουτ με τον Γιακουμή να αποκρούει την τελευταία στιγμή. Το τελευταίο σφύριγμα προκάλεσε την απογοήτευση του κόσμου ο οποίος όμως χειροκρότησε την προσπάθεια της ομάδας.

Οι Ενδεκάδες:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Κ.ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ): Ανδρούτσος, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Περπερίδης, Μπεριάν(46΄ Πόποβιτς), Ραμίρεζ, Μπαλού, Ολίσε(57΄ Αγγελούδης), Φουρτάδο, Ατματσίδης(84΄ Τσιμίκας)

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ(Π.ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ): Γιακουμής, Καπίας, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Οικονόμου, Τσεμπερίδης, Καθάριος(72΄ Γιάντσης), Βελλίνης(88΄ Κουτσοσπύρος), Τοπούζης(60΄ Σαμουηλίδης), Γέσιτς