Ισόπαλο το ντέρμπι δια χειρός Τσιντσάρη

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Εθνικός Σιδηροκάστρου και Απόλλων Παραλιμνίου στο πρώτο Σερραικό ντέρμπι . Ο Απόλλων έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νίκη όταν στο 85 κέρδισε πέναλτι αλλά ο Τσιντσάρης απέκρουσε

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ SERRESGOAL

10′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Τσιατμάς. Ακριβώς με τη συμπλήρωση του 10λεπτου κι ενώ οι δύο ομάδες κινούνταν αναγνωριστικά στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα φάουλ σε θέση έξω και δεξιά, το εκτέλεσε ο Τσεμπερίδης, στο δεύτερο δοκάρι ο Σαββίδης έκανε έξοδο, φάνηκε να μπλοκάρει τη μπάλα, αυτή του ξέφυγε και στρώθηκε στον Τσιατμά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αυτό το δώρο και με κοντινό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παραλιμνίου, δίνοντας προβάδισμα στους γαλάζιους της Σιντικής

12′ φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή και δεξιά για τους φιλοξενούμενους, το εκτελεί ο Κεχαγιάς, η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιντσάρη Δ.

15′ δυνατό μονοκόματο βολέ του Καρυοφύλλη Β. λίγο έξω απ’ το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντσάρη Δ.

18′ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!! Κόρνερ του Κεχαγιά από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι καρφωτή κεφαλιά του Κουτζαβασίλη, η μπάλα γλείφει στην κυριολεξία το αριστερό κάθετο δοκάρι και τινάζει τα δίχτυα ξεγελώντας τους φιλάθλους του Απόλλωνα

25′ ωραία προσπάθεια του Λαζαρίδη, που απ’ το ύψος της περιοχής πιάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα περνάει ψηλά άουτ, με τους φιλοξενούμενους μετά το γκολ που δέχτηκαν να έχουν την υπεροχή και να είναι συνεχώς μπροστά

30′ οι υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν αυτή τη στιγμή στο Σιδηρόκαστρο δεν επιτρέπουν στους ποδοσφαιριστές να αποδώσουν τα αναμενόμενα κι έτσι παρακολουθούμε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να εξακολουθούν να έχουν την εδαφική υπεροχή, ενώ οι γηπεδούχοι απ’ τη μεριά τους υπερασπίζονται το 1-0 και προσπαθούν στις αντεπιθέσεις να φανούν επικίνδυνοι

38′ συνολική επιθετική προσπάθεια της ομάδας του Παραλιμνίου με τη μπάλα να αλλάζει διαδοχικά πόδια, να φτάνει τελικά στον Τσαούση ο οποίος λίγο πίσω απ’ το σημείο του πέναλτυ πιάνει ένα σουτ, δε βρίσκει καλά τη μπάλα όμως και καταλήγει άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι

– Ολοκληρώθηκε το Α’ ημίχρονο, χωρίς να αλλάξει κάτι όσον αφορά το παιχνίδι, καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορούν να ολοκληρώσουν επιτυχώς τις επιθετικές τους προσπάθειες, καθώς η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων πότε εύκολα πότε δύσκολα καταφέρει να απομακρύνει τον όποιο κίνδυνο διαγράφεται… Ενώ στον επιθετικό τομέα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν όσες φορές επιχείρησαν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη επίθεση…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Με μια αλλαγή ξεκινάει το Β’ ημίχρονο, ο Καρυοφύλλης Ι. στη θέση του Ζιγκερίδη

48′ κεφαλιά-πάσα του Κεχαγιά, ανάποδο σουτ του Καρυοφύλλη Β., η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι

50′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Λαζαρίδης. Συνολική επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, με τους Γιάννη και Βασίλη Καρυοφύλλη να αλλάζουν διαδοχικά τη μπάλα, ο τελευταίος να την πασάρει στον Λαζαρίδη που με γωνιακό πλασέ μέσα απ’ την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έφερε το παιχνίδι στα ίσα

55′ διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Παπίτσας στη θέση του Γεράκη και ο Νικολαΐδης στη θέση του Τσιντσάρη Ι.

58′ ΔΟΚΑΡΙ!!! Κόρνερ από δεξιά για τους φιλοξενούμενους, ο Κουτζαβασίλης στο δεύτερο δοκάρι πιάνει καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα σταματάει όμως στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνουν οι αμυνόμενοι

– 15 λεπτά στο Β’ ημίχρονο δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους μετά την ισοφάριση να επιδιώκουν να πετύχουν και το νικητήριο γκολ

71′ αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Γέρμανλης στη θέση του Μαυρουδή

αλλαγή για τους φιλοξενούμενους – ο Τάκας στη θέση του Τσαούση

75′ ωραίο διαγώνιο σουτ απ’ το ύψος της περιοχής κι αριστερά του Νικολαΐδη Κ., εντυπωσιακή απόκρουση του Σαββίδη

77′ αλλαγή για το Παραλίμνιο – ο Παναγιωτίδης στη θέση του Κεχαγιά

83′ αλλαγή για τους φιλοξενούμενους – ο Λιάρας στη θέση του Μπονέρη

85′ ΠΕΝΑΛΤΥ για το Παραλίμνιο, σε ανατροπή του Καρυοφύλλη Ι. από τον Σαμαρά, ο οποίος αντίκρυσε και την ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα του διαιτητή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Τριανταφύλλου Κ., όμως ο Τσιντσάρης Δ. με εντυπωσιακή εκτίναξη στη δεξιά του γωνία απέκρουσε το πέναλτυ

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ(Σ. Καρυπίδης): Τσιντσάρης Δ., Τσιατμάς, Πετρίδης, Καρυπίδης, Σαμαράς, Αβράμης, Τοπάλ, Μαυρουδής(71′ Γέρμανλης), Γεράκης(55′ Παπίτσας), Τσεμπερίδης, Τσιντσάρης Ι.(55′ Νικολαΐδης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Τριανταφύλλου Δ., Τσαούσης(71′ Τάκας), Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Καρυοφύλλης Β., Μπονέρης(83′ Λιάρας), Ζιγκερίδης(46′ Καρυοφύλλης Ι.), Κεχαγιάς(77′ Παναγιωτίδης), Λαζαρίδης

Διαιτητές: Μαρόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδοπούλου(ΕΠΣ Μακεδονίας)