Κυπελλούχος ο Απόλλων Παραλιμνίου

Ο Απόλλων Παραλιμνίου ήταν ο νικητής του τελικού κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών .Αφού  κέρδισε με 2-1 τον Πανσουλιακό
Το φιλμ του αγώνα από το SERRESGOAL
06′ βαθιά μπαλιά του Μεταλλίδη σε θέση έξω δεξιά προς τον Πολυζωΐδη, αυτός μπαίνει μέσα στην περιοχή, πραγματοποιεί επικίνδυνη σέντρα αλλά μπλοκάρει ο Μαδένης
09′ ο Τσαούσης από αριστερά βγάζει ωραία σέντρα, ο Γαϊδαρτζής πιάνει επικίνδυνη κεφαλιά, απ’ το σημείο του πέναλτυ, η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι
– Ένα τέταρτο στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, χωρίς την πολύ μεγάλη φάση, με πολύ τακτική όμως, καθώς η ομάδα του Πανσουλιακού έχει υποχωρήσει στο μισό του γηπέδου και προσπαθεί να βρει την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Ενώ η ομάδα του Απόλλωνα, που είναι και το φαβορί του αγώνα, βρίσκεται συνέχεια μπροστά αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμα να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των «Πορτοκαλί» και να βρεθεί με αξιώσεις μπροστά από τον Μαδένη
22′ φάση διαρκείας στα καρέ του Πανσουλιακού, με τον Μεταλλίδη να πιάνει σουτ απ’ το ημικύκλιο, να μη βρίσκει καλά τη μπάλα, στην πορεία της να μπαίνει ο Γαϊδαρτζής, να πλασάρει προς την εστία αλλά να αποκρούει ο Μαδένης με καλά αντανακλαστικά
– 30 λεπτά στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής σ’ αυτόν τον 47ο τελικό, αφού το παιχνίδι είναι πολύ μέτριο, χωρίς ρυθμό, πάθος και ζωντάνια…
35′ γρήγορη αντεπίθεση των τυπικά γηπεδούχων, ο Τσιακμάκης από αριστερά βγάζει πολύ ωραία παράλληλη σέντρα, ο Ζαχαριάδης ανάμεσα απ’ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο δεν βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε και δίνει την ευκαιρία στους παίκτες του Απόλλωνα να απομακρύνουν τη μπάλα, σε μια υποψία φάσης για τους «Πορτοκαλί», σε ό, τι καλύτερο έχουν δείξει μέχρι στιγμής
36′ κίτρινη κάρτα ο Μουτεσίδης
43′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 ο Λαβιδάς. Σέντρα από αριστερά του Μουτεσίδη, στο δεύτερο δοκάρι πετάγεται αμαρκάριστος ο Λαβιδάς και με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στην αφύλαχτη γωνία του Μαδένη, δίνοντας προβάδισμα στον Απόλλωνα.
45′ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ο Τσιακμάκης βγάζει πάσα στον Ζαχαριάδη, αυτός απ’ το ύψος της περιοχής πιάνει ένα ξαφνικό δυνατό σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει, αλλάζει πορεία και περνάει ελάχιστα άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαββίδη
ΗΜΙΧΡΟΝΟ

– Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με δύο αλλάγες για το Παραλίμνιο – ο Τάκας στη θέση του Τσαούση και ο Μασούρας στη θέση του Ρούμπου
47′ δυνατά μπήκε το Παραλίμνιο στο Β’ ημίχρονο και μετά από πάσα του Τάκα, ο Τσομαχασβίλι μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά πλάσαρε τον Μαδένη, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του Πανσουλιακού απέκρουσε εντυπωσιακά
48′ ΓΚΟΛ!!! 0-2 ο Μουτεσίδης. Σέντρα του Τάκα από αριστερά, ο Μουτεσίδης στο δεύτερο δοκάρι έπιασε ωραία κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαδένη για δεύτερη φορά, δίνοντας ένα σαφέστατο προβάδισμα στην ομάδα του Απόλλωνα
51′ δύο αλλαγές για τον Πανσουλιακό – ο Σάββας στη θέση του Καλαϊτζίδη και ο Μπάλτσιος στη θέση του Σακκά
55′ παράλληλη σέντρα από δεξιά του Μουτεσίδη, Γαϊδαρτζής και Τσομαχασβίλι δεν προλαβαίνουν την μπάλα από ευνοϊκή θέση παρά την προσπάθειά τους
56′ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσιακμάκη, η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Σαββίδη
– Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, τα απειλητικά σύννεφα που είχαν συγκεντρωθεί στον σερραϊκό ουρανό έφεραν τις πρώτες σταγόνες βροχής, που σίγουρα είναι ενοχλητικές για όλους μας στον αγωνιστικό χώρο..
59′ επικίνδυνα εκτελεσμένο φάουλ από θέση μέσα δεξιά του Τσιακμάκη, μπλοκάρει ο Σαββίδης, σε ένα 5λεπτο επιθετικής έξαρσης από τη μεριά του Πανσουλιακού μετά το γκολ που δέχτηκε
64′ αλλαγή για το Παραλίμνιο – ο Κουλτσιάκης στη θέση του Κουτζαβασίλη
     αλλαγή για τον Πανσουλιακό – στη θέση του Μπομπάι ο Κλειτσιώτης
70′ ΓΚΟΛ!!! 1-2 ο Τσιακμάκης. Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, καθώς μετά από κομπίνα σε φάουλ που εκτέλεσαν οι του Πανσουλιακού λίγο έξω απ’ την περιοχή και δεξιά, ο Τσιακμάκης με πολύ ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σαββίδη, βάζοντας φωτιά στην κερκίδα των φιλάθλων του Πανσουλιακού
73′ τραυματίας αποχώρησε ο Λαβιδάς με πρόβλημα στους προσαγωγούς, αφήνοντας την ομάδα του προσωρινά με 10 παίκτες
76′ αλλαγή για το Παραλίμνιο – στη θέση του τραυματία Λαβιδά ο Ναλμπάντης
     αλλαγή για τον Πανσουλιακό – ο Τζελέπης στη θέση του Παπαστράτου
78′ αντεπίθεση των παικτών του Απόλλωνα, ο Μουτεσίδης από δεξιά κάνει παράλληλη σέντρα, ο Τσομαχασβίλι όμως δε βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή καταλήγει άουτ. Καλύτερο θέαμα παρακολουθούμε τα τελευταία λεπτά, αφού οι παίκτες του Πανσουλιακού μετά την επίτευξη του γκολ έχουν αναθαρρήσει και βγαίνουν με περισσότερο ενθουσιασμό μπροστά, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση.
80′ ο Κλειτσιώτης, πρώην παίκτης του Παραλιμνίου, έβγαλε από δεξιά παράλληλη σέντρα αλλά την τελευταία στιγμή στο σημείο του πέναλτυ, προ του επερχόμενου Τσιακμάκη, οι αμυνόμενοι πρόλαβαν και απομάκρυναν τη μπάλα
82′ μακρινό σουτ του Ράμναλη, η μπάλα ψηλά άουτ
– 4 τα λεπτά των καθυστερήσεων…
91′ μακρινό σουτ του Κουλτσιάκη, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μαδένης
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ
ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ(Γ. Κεχλιμπάρης): Μαδένης, Ράμναλης, Φάκης, Καλαϊτζίδης(51′ Σάββας), Θεοδωρίδης, Μπομπάι(64′ Κλειτσιώτης), Παπαστράτος(76′ Τζελέπης), Σακκάς(51′ Μπάλτσιος), Λεωνίδας, Τσιακμάκης, Ζαχαριάδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Πολυζωΐδης, Τσαούσης(46′ Τάκας), Κουτζαβασίλης(64′ Κουλτσιάκης), Λαβιδάς(76′ λ.τ. Ναλμπάντης), Μερεσιώτης, Μουτεσίδης, Ρούμπος(46′ Μασούρας), Γαϊδαρτζής, Μεταλλίδης, Τσομαχασβίλι
Διαιτητής: Απόστολος Τζουμαλάκης
Βοηθοί διαιτητές: Νίκος Σάββας, Ιωάννης Πούλιος
4ος Διαιτητής: Διονύσης Στόλης
Γιατρός αγώνα: Σιδηρόπουλος Κώστας