ΕΠΣ Σερρών : Στον τελικό κυπέλλου το Νέο Σούλι

Στον τελικό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Σερρών θα βρεθεί ο Πανσουλιακός 14 χρόνια μετά την τελευταία φορά που τα είχε καταφέρει, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό η ομάδα του Γιώργου Κεχλιμπάρη κέρδισε με 3-2 τον Εθνικό Σιδηροκάστρου και πανηγύρισε μία σπουδαία επιτυχία που την στέλνει να διεκδικήσει την κούπα.

Έτσι και αλλιώς έχοντας το 0-3 που κατοχυρώθηκε άνευ αγώνος από το πρώτο ματς στο Σιδηρόκαστρο, λόγω των όσων έγραψε στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής Δημήτρης Κεφαλάς μετά τα όσα συνέβησαν, ο Εθνικός ήξερε ότι είχε δύσκολο έργο και αυτό επιβεβαιώθηκε στον αγωνιστικό χώρο.

Σε ένα ανοιχτό ματς όπως ήταν αναμενόμενο, με τους φιλοξενούμενους να αναζητούν τα γκολ της πρόκρισης, ο Παπαστράτος από νωρίς τους… έκοψε τα φτερά κάνοντας το 1-0, ωστόσο η ομάδα του Σάκη Καρυπίδη βρήκε την ψυχική δύναμη και γύρισε το ματς. Στο 19΄ ο Μαλετσκάνοφ με πέναλτι ισοφάρισε και στο 50΄ ο Μπελίτος σημείωσε το 1-2, αλλά η τελευταία κουβέντα ανήκε στους γηπεδούχους και στους… γερόλυκους τους. Ο Χρήστος Λεωνίδας από τα 11 μέτρα στο 53΄ ισοφάρισε σε 2-2 και ο Ζαχαριάδης στο 68΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μάλιστα λογικά θα έχουμε επανάληψη του τελικού του 2003-2004 όταν τότε ο Πανσουλιακός είχε έρθει αντιμέτωπος με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου και τον είχε κερδίσει με 1-0 στην παράταση κατακτώντας το τρόπαιο. Θυμίζουμε πως ο Απόλλων είχε κερδίσει με 0-2 τον Ολυμπιακό Λευκώνα στο πρώτο ματς και περιμένει την ρεβάνς.

Αυτή θα είναι η 3η παρουσία του Πανσουλιακού σε τελικό, καθώς το 1998-1999 είχε χάσει με 3-0 από τον Εθνικό Σιδηροκάστρου και σήμερα πήρε μία άτυπη ρεβάνς…