Δήμος Αμφίπολης . Μια Κερδυλλιώτισα οδηγεί την Εθνική Κορασίδων στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα !

Μια Αμαζόνα από τα Κερδύλλια, η Δήμητρα Καραπέτσα οδηγεί την Εθνική Κορασίδων στην Eite του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος και το άστρο της λάμπει δείχνοντας τον δρόμο σε πολλά κορίτσια από την περιοχή μας και όχι μόνο, προς την κορυφή και την διάκριση για όσους και όσες εργάζονται σκληρά!

Η νεαρή Δήμητρα αν και η νεαρότερη αθλήτρια της Εθνικής Κορασίδων, είναι από φέτος αρχηγός της ομάδας και τιμά με τον καλύτερο τρόπο αυτή την θέση δίνοντας κάθε φορά τον καλύτερο εαυτό της μέσα στους αγωνιστικούς χώρους!

dmtr

Αγωνίζεται από την περσινή σεζόν στις Αμαζόνες Δράμας και όταν την ρωτήσαμε για το τι λένε οι φίλες της σχετικά με την επιλογή της να παίζει ποδόσφαιρο, δε μας είπε ότι την κοιτούν περίεργα ή της λένε να «ξεκολλήσει». Κάθε άλλο… «Οι φίλες μου είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζουν με κάθε τρόπο» αναφέρει η Δήμητρα. Αγαπημένοι της Έλληνες ποδοσφαιριστές, Σηφάκης και Κονέ.

Όλες οι Αμαζόνες, αναφέρουν ότι παρά το ότι δεν εξασφαλίζουν παχυλούς μισθούς από αυτή την επαγγελματική τους ενασχόληση, αντιμετωπίζουν σοβαρά το ποδόσφαιρο για την ομάδα, για το ίδιο το άθλημα που αγαπούν και γιατί σέβονται τον εαυτό τους.

Για την Δημητρούλα θα δημοσιέυσουμε σύντομα ένα ειδικό αφιέρωμα και εκεί θα δούμε το ξεκίνημα της, τα όνειρα της, μα και την σκληρή καθημερινή της προσπάθεια για να τα καταφέρει παντού και στο σχολείο και στον αθλητισμό.

Πολλά, αμέτρητα συγχαρητήρια στο κορίτσι αυτό και στις συναθλήτριες της και πάντα με υγεία να έχουν όσο μεγαλύτερες και λαμπρότερες διακρίσεις και επιτυχίες γίνεται !!!

ethnm

Πρώτη στην elite round η Εθνική Κορασίδων

Η εθνική κορασίδων αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σουηδία και προκρίθηκε πρώτη από τον 2ο προκριματικό όμιλο στην elite round του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ως πρώτη από τον 2ο προκριματικό όμιλο πέρασε τελικά στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 η Εθνική Ομάδα Κορασίδων, η οποία στον τελευταίο της αγώνα αναδείχθηκε 1-1 με τη Σουηδία.

Οι νεαρές διεθνείς μας εξασφάλισαν την πρωτιά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τις αντιπάλους με 7 γκολ υπέρ και μόλις 1 κατά ενώ οι Σουηδέζες, αντίστοιχα, είχαν 6 γκολ υπέρ και δύο κατά.

Το γκολ για την ομάδα της Σουηδίας πέτυχε η Λενίρ, που άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε η Δήμητρα Καραπέτσα με τρομερό φάουλ από τα 25 μέτρα στο 63ο λεπτό.

ethnz

Μάλιστα, η Εθνική θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη αλλά η αρχηγός της και σκόρερ της ισοφάρισης έχασε πέναλτι στο 45ο λεπτό (ανατροπή της Πούλιου από την αντίπαλη γκολκίπερ

ΕΛΛΑΔΑ: Νάση- Χριστοδούλου, Κατιρτσίδου, Πατερνά, Παλαμά, Καραπέτσα (86′ Κωνσταντινίδου), Τσιακλίδου (65′ Βλασοπούλου), Πούλιου, Γεωργαντζή, Δρακωνακη (80′, Στράντζαλη), Καλδή