Πανσερραικός -Κισσαμικός . Δύο και ..ήταν λίγα

Ένας τραγικος Πανσερραικός γνώρισε την ήττα από τον Κισσαμικό στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του κυπέλλου . Η διαφορά των ομάδων ήταν τέτοια που μάλλον πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με το 0-2 . Τα λιοντάρια προβλημάτισαν τους φιλάθλους με την εμφάνιση τους 4 μέρες πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΦΩΝΑ

Απο το SERRESGOAL

Δοκάρι στο 9 Μακρινό σουτ από τα αριστερά του Τιάγκο.. Η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα..

12′ Ο Κίκε κάνει σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ρούτσης με τάκλιν αποκρούει την μπάλα..

17′, 18′ δύο διαδοχικά κόρνερ κέρδισε ο Πανσερραϊκός, το δεύτερο από τα οποία εκτέλεσε ο Χατζηδημητρίου από τα δεξιά.. Στο δεύτερο κόρνερ πετάχτηκαν 3 παίκτες του Πανσερραϊκού οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να βρουν την μπάλα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αμυνόμενους να αποκρούσουν..

19′ Γρήγορη επίθεση των φιλοξενούμενων.. Ο Κίκε απο δεξιά βγάζει σέντρα προς τον Τιάγκο αλλά ο Μέλκας έγκαιρα αποκρούει την μπάλα

20′ Μοιρασμένο το παιχνίδι με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, με τους Κρητικούς να είναι πιο επικίνδυνοι μέχρι αυτό το σημείο του αγώνα

25′ ΔΟΚΑΡΙ!! για τους φιλοξενούμενους με τον Κίκε ο οποίος από το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε ενα τεχνικό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι στην  επαναφορά πρόλαβαν κ απέκρουσαν οι Σερραίοι αμυνόμενοι

29′ 0-1 ΓΚΟΛ!! ο Κίκε. Εκπληκτικό γκολ από τον επιθετικό των Κρητικών ο οποίος πήρε την μπάλα από θέση αριστερού μπακ, έκανε με εκπληκτική κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε μέχρι το αντίπαλο τέρμα και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μέλκα και έγραψε το 1-0 για τους Κρητικούς

37′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανσερραϊκό.. Αποχωρεί με το φορείο ο Ρούτσης και στην θέση του μπαίνει ο Τσιμίκας

39′ Κίτρινη κάρτα για τον Μαφουτά

41′ Κίτρινη κάρτα στον Μάντζη

44′ Κόκκινη κάρτα για τον Μαφουτά.. Μία απερίσκεπτη ενέργεια του επιθετικού των Σερρών, ο οποίος ενώ πριν από λίγα λεπτά είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα, παρεμπόδισε την εκτέλεση ενός φάουλ των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του δείξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον αποβάλει από το παιχνίδι

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά.. Αυτό φαίνεται όχι μόνο από το γκολ αλλά και από τα δύο δοκάρια και την παρουσία των Κρητικών στον αγωνιστικό χώρο..

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

– Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με μια αλλαγή για τους Σερραίους.. Ο Κανούλας στη θέση του Κάκκο..

48′ Καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος μπήκε δυνατά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Χατζηδημητρίου, από τα δεξιά ο Καψάλης έπιασε κοντινή κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λαζαρίδη

52′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουβαλτσίδη

53′ Κίτρινη κάρτα στον Βοσκόπουλο

54′ Γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.. Ο Κίκε από αριστερά έβγαλε κάθετη στην πλάτη της άμυνας στον Βλάχο που έμπαινε μόνος του, αλλά με πολύ γρήγορη έξοδο ο Μέλκα με τάκλιν αποκρούει την μπάλα και αποσοβεί βέβαιο γκολ

57′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό, η πρώτη στον αγώνα, με τον Τσούτση από αριστερά να βγάζει παράλληλη επικίνδυνη σέντρα και λίγο πριν τον τερματοφύλακα ο Κανούλας να επιχειρεί προβολή αλλά να μην προλαβαίνει για λίγο την μπάλα

63′ Ο Γκούμας σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Μπλοκάρει σταθερά ο Μέλκα

65′ Στα πρώτα 20 λεπτά του Β’ ημιχρόνου ο Πανσερραϊκός βρίσκεται μπροστά και προσπαθεί για την ισοφάριση.. Από την άλλη αυτό εκμεταλλεύονται οι Κρητικοί που βγαίνουν σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις

66′  Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Στην θέση του Τσουβαλτσίδη ο Στέβιτς

67′  ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό μετά από κάθετη του Τσιμίκα, ο Τσούτσης βγαίνει μόνος του στην περιοχή προ του Λαζαρίδη αλλά το πλασέ που επιχειρεί αποκρούει εντυπωσιακά ο γκολ κίπερ των Κρητικών

68′ Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Ο Θέος στη θέση του Βλάχου

74′ 0-2 ΓΚΟΛ!!  Ο Θέο. Πολύ ωραία προσπάθεια του Κίκε από αριστερά ο οποίος αναστάτωσε την άμυνα του Πανσερραϊκού μπήκε στην περιοχή με παράλληλη σέντρα στον αφύλαχτο Θέο στο δεύτερο δοκάρι που με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 2-0 για τους Κρητικούς

77′ Αλλαγή στη θέση του Κίκε ο Τερκέζος

79′ Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Ο Μαρτίνεζ στη θέση του Τιάγκο

89′ Κόρνερ του Χατζηδημητρίου από αριστερά, κοντινή κεφαλιά του Καψάλη, μπλοκάρει ο Λαζαρίδης

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Τσουβαλτσίδης(66′ Στέβιτς), Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Ρούτσης(37′ λ.τ. Τσιμίκας) , Χατζηδημητρίου, Μαφουτά, Τσούτσης, Κάκκο(46′ Κανούλας)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ(Σ.Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Σεληνιωτάκης, Κουρελλάς, Μάντζης, Γκούμας, Παγώνης, Βλάχος(68′ Θέος), Παντελάκης, Τιάγκο(79′ Μαρτίνεζ), Κίκε(77′ Τερκέζος), Σταθάκης

Διαιτητής: Παπαργυρίου (Πιερίας)
Βοηθοί: Θεοδώρου, Ζέρβας (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Μηλιάδης (Μακεδονίας)