Μπάσκετ : Ο Πανσερραικός το αφεντικό στο κύπελλο

Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-2019

Πήρε το ντέρμπι και τη πρόκριση ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ – Αποκλείσθηκαν Ορφέας Νέου Σκοπού και Ηράκλεια, την Τετάρτη αγωνίζεται το Σιδηρόκαστρο…

Πρώτη επίσημη εμφάνιση με νίκη και πρόκριση για την ανανεωμένη ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ  στον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κόντρα στον Γυμναστικό Σύλλογο Σερρών 2017 με σκορ 48-67.

Δίκαιη η επικράτηση του ΜΓΣ Πανσερραϊκός, το απόγευμα του Σαββάτου 15/9 στο Κλειστό της Ομόνοιας, ο οποίος όμως εμφανίστηκε κατά διαστήματα ασύνδετος και ανέτοιμος, αφού ο Κοκολιός έχει στην διάθεσή του μια πληθώρα «αστέρων» που πρέπει όμως να τους κάνει …. «ορχήστρα» για να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για την άνοδο στις Εθνικές κατηγορίες.

Από την άλλη η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου εμφανίστηκε, παρά τις ελλείψεις, μαχητική και μετέτρεψε για λίγο το παιχνίδι στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου σε ντέρμπι, όταν μείωσε την διαφορά στους τέσσερεις πόντους 42-46 στο 31’:36’’, εκεί όμως έχοντας αστοχία στις ελεύθερες βολές, έδωσε την ευκαιρία στον Πανσερραϊκό με γρήγορα και εύκολα καλάθια, από τον Τράκα να ξαναφύγει στο σκορ και να εδραιώσει τη νίκη.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΣ2017 να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Ασημάκη και εκεί … «κόλλησε» με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες, αλλά τους παίκτες του Κοκολιού να βρίσκουν γρήγορα τα βήματα στο παρκέ και να ξεφύγουν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» παρά τα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και την αστοχία τους (δεδομένης της θεωρητικής αξίας των παικτών της), μπόρεσαν και αύξησαν την διαφορά σε 15-25 στο 3ολεπτό της περιόδου, εκεί όμως οι παίκτες του Μπουτάκογλου έδειξαν ψυχή και μείωσαν στους 4 πόντους (21-25 στο 14’:46’’) δείχνοντας πως δεν εγκαταλείπουν το παιχνίδι.

Ο Πανσερραϊκός, αντέδρασε με ηγέτη τον Τράκα, (που στην πρώτη του εμφάνιση με τους «κόκκινους» θύμησε τον Τράκα των Ικάρων της περιόδου 2016-2017) ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με το ημίχρονο να λήγει 22-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη διαφορά στο σκορ στο 6ο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου να εκτοξεύεται στο +16 (30-46), η «αφλογιστία» και οι κακές επιλογές των «κόκκινων» στην επίθεση έδωσε την δυνατότητα στους «πράσινους» να κάνουν ένα σερί 6-0 στα υπόλοιπα 4 λεπτά και το 3ο δεκάλεπτο να κλείσει με 36-46.

Η επίθεση των «πρασίνων» συνεχίστηκε και στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου μειώνοντας εκ νέου την διαφορά στα δύο καλάθια. (42-46).

Στο σημείο αυτό μέτρησε η εμπειρία και οι δυνατότητες των παικτών των «λιονταριών» που με συνεχόμενα γρήγορα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ξαναπήγαν την διαφορά στο +15 (45-60) τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, και τους «πράσινους» να εγκαταλείπουν το παιχνίδι.

Το “χτίσιμο” της ομάδας

Ο Κοκολιός φάνηκε να χτίζει την ομάδα έχοντας ως βάση τους Συμεωνίδη (κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια) και Τράκα (MVP του αγώνα) και έχοντας πολλές επιλογές για τις άλλες θέσεις θα φανεί στα επόμενα παιχνίδια ποιοι θα καθιερωθούν στην βασική πεντάδα.

Δυναμικό παρόν από τους φιλάθλους

Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων έδωσαν δυναμικό παρόν στο γήπεδο, γεμίζοντάς ασφυκτικά τις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της Ομόνοιας. Οι φίλοι των “λιονταριών” μέλη του Che Guevara club κέρδισαν τις εντυπώσεις,  με τα πρωτότυπα συνθήματά τους υπό τους ήχους του ταμπούρλου.

Η ζέστη στο κλειστό γυμναστήριο ήταν αφόρητη και θα πρέπει ο Δήμος (ΟΠΑΚΠΑ) να δει το θέμα του κλιματισμού, γιατί οι συνθήκες τόσο για τους παίκτες όσο και για τους θεατές θυμίζουν τριτοκοσμική χώρα.

Επόμενος αντίπαλος για τους “κόκκινους”

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Πανσερραϊκός θα παίξει εκτός έδρας με τον νικητή του αγώνα Προσοτσάνη-Τιτάνες Δράμας (19/9).

Διαιτητές: Νέδογλου Α. – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 10-18, 22-36, 36-46, 48-67

ΓΣ2017 (Μπουτάκογλου): Ντίκογλου 9, Χατζής 5, Δεληγιάννης 5 (1), Ασημάκης 12, Καρακώστας 8, Ιωαννίδης 9, Σκαλιστής, Μποζουτσίδης.

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 12 (1), Φραγκούλης 4, Γεωργιανός 5 (1), Τράκας 17 (1), Τσανάκας 2, Χατζηστεφάνου 2, Παρχαρίδης 6 (2), Συμεωνίδης 6, Ιωσηφίδης 7 (1), Καρασαββίδης 6, Αποστολίδης, Σταματόπουλος.

Ηττα για Ορφέα και Ηράκλεια

Ηττα και αποκλεισμός για Νέο Σκοπό και Ηράκλεια με τον μεν τον Ορφέα Νέου Σκοπού να ηττάται από τον ΚΑΟΔ με 51-60 στο κλειστό του Νέου Σκοπού, την δε Ηράκλεια να γνορίζει την ήττα στο Δοξάτο με 69-59.

Τη Τετάρτη 19/9 θα διεξαχθεί ο αγώνας μεταξύ του Ρούπελ Σιδηροκάστρου και των Ικάρων U20.